Juncker przewodniczącym KE? Cameron „walczy do upadłego”

Za tydzień podczas szczytu UE, będzie wybrany nowy szef KE. Jean-Claude Juncker, typowany na to stanowisko przez 4 grupy w Parlamencie Europejskim, wydaje się być bliski nominacji – podaje Polskie Radio.

 

Premier Wielkiej Brytanii jest przeciwny kandydaturze Junckera. Jednak Cameron nie ma zbyt dużo sojuszników w UE. Szwecja i Holandia ostatnio łagodzili krytyczne opinie na temat luksemburskiego polityka. 

Do tej pory to unijni przywódcy wybierali przewodniczącego Komisji na zasadzie konsensusu. Teraz jednak, pod presją Europarlamentu, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nie chce przedłużać negocjacji i zamierza na szczycie przedstawić kandydaturę Junckera mimo braku jednomyślności – podaje Polskie Radio.

Cameron  domaga się, aby unijni przywódcy zagłosowali w tej sprawie. 

– Cameron mówi – niech każdy położy karty na stole i od razu zastrzega, że to będzie precedens, że tak ważnej decyzji unijni przywódcy nie podejmowali wcześniej większością głosów. David Cameron chce też pokazać w kraju eurosceptycznemu elektoratowi, że walczył do upadłego, ale został przegłosowany – powiedział Bruno Waterfield z dziennika „Daily Telegraph”.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*